مشخصات فردی و زندگینامه
نام:مرتضی
نام خانوادگی:رستگار
نخصص ها:فقه و اصول ، الهیات و معارف اسلامی ، امامت و مهدویت

زندگی نامه

این جانب مرتضی رستگار در بیستم اسفند 1356 در روستای شیرآباد واقع در بخش مرکزی شهرستان مانه سملقان (40 کیلومتری شهر بجنورد) متولد شدم. زندگی نامه خود را در دو بخش به حضور تقدیم می دارم:

1ـ دوران طلبگی و تحصیل؛

2ـ دوران فعالیت های علمی و پژوهشی؛

1) دوران طلبگی:

دروس طلبگی را از سال تحصیلی 70-69 از حوزه علمیه امام صادق (ع) واقع در شهرستان بجنورد آغاز کردم، پنج سال بعد در سال تحصیلی 75-74 وارد حوزه علمیه قم شده و تا سال 78-77 سطوح عالیه را (در کمتر از 9 سال) به پایان رساندم. در این سال ازدواج کرده و در درس خارج اصول حضرت آیت الله وحید خراسانی دامت برکاته شرکت و به مدت 9 سال از محضر ایشان کسب فیض نمودم. درس خارج فقه نیز از محضر اساتید متعددی همچون حضرت آیت الله وحید خراسانی دامت برکاته (یک سال) حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته (یک سال) و حضرت آیت الله حاج شیخ جوادی مروی حفظه الله (6 سال) استفاده نمودم.

در کنار فقه و اصول برخی از دروس مورد علاقه همچون تفسیر، کلام و فلسفه را از محضر اساتید معظمی همچون: حضرت آیت الله جوادی آملی حفظه الله و حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی زید عزه (تفسیر) حضرت حجت الاسلام و المسلمین علی ربانی گلپایگانی زید عزه (کلام و کلام جدید) و حضرت حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان زید عزه و حجت الاسلام و المسلمین هادی ملکوتی زید عزه (در فلسفه) استفاده کردم.

 2) دوران فعالیت های علمی و پژوهشی:

پس از اتمام سطوح عالیه با پیشنهاد برخی از اساتید معظم و دوستان شروع به فعالیت های پژوهشی نمودم. حدود یک سال با «مؤسسه ثقلین» به صورت گروهی در موضوع رابطه دین و دنیا همکاری کردم.

یک سال هم با «مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه قم» همکاری داشته و نتیجه آن انجام پروژه «جهانی شدن و حکومت جهانی حضرت مهدی (عجّ)» بود که متأسفانه به علت تغییرات مدیریتی در آن مجموعه این پروژه به همراه پروژه های متعدد دیگری که خیلی پیش از این قرار بود، چاپ شود چاپ نشده و در نوبت چاپ می باشد.

از سال 83 تا 86 به مدت سه سال با دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز رسیدگی به امور مساجد به عنوان «معاونت پژوهش» همکاری داشته ام که بخشی از کتب و مقالات تالیفی ثمره حضور در آن موسسه است. از سال 86 با توجه به وقت زیادی که دفتر مطالعات می طلبید و عملاً مانع تدوین و نگارش پایان نامه سطح چهار بود. از فعالیت خود در آن جا کاستم و بحمدالله مراحل پایانی خود را طی می کند.

در تابستان سال 1387 مجوز تدریس «تفسیر  موضوعی قرآن کریم قرآن کریم و نهج البلاغه را جهت حضور در دانشگاهها از معاونت امور اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری حفظه الله دریافت نموده ام.